Przejdź do treści

O NAS

O pszczołach i ich znaczeniu dla ludzi wiadomo już od zarania dziejów. Mówi się, że początkowo traktowano je jak istoty z innego świata a dopiero z czasem podjęto próby ich udomowienia.

W swoich dziełach o pszczołach pisał Arystoteles- chodź w rzeczywistości ich historia sięga stanowczo dalej…
Patronem pszczół i pszczelarzy jest Ambroży z Mediolanu- wiąże się z nim bardzo ciekawa historia…

W mojej rodzinie pszczelarstwo od zawsze było nieodłącznym elementem codziennego życia. Już moi przodkowie od pięciu pokoleń doskonale znali drogocenne znaczenie pszczół w przyrodzie.
Wspomnienia moich przodków sięgają jeszcze bartwnictwa. Polegało ono na pozyskiwaniu miodu bezpośrednio z gniazda nie niszcząc jego struktury. Każde pokolenie pogłębiało i kształtowało swoją pszczelarską wiedzę i krok po kroku rozwijało swoje umiejętności. Mój dziadek od strony taty jako pierwszy założył pasiekę stacjonarną i od najwcześniejszych lat zarażał mojego ojca miłością do pszczół. Nie trzeba było długo czekać aby mój tata jeszcze jako młody chłopak wiedział, że pasieka będzie jego drugim domem.

 

W latach 60 ojciec jako pierwszy stworzył prototypy urządzeń służących do ulepszenia prac pszczelarskich, z czego niektóre trafiły do produkcji masowej- np. kociołek do wytopu wosku. Jest również autorem pierwszej polskiej wagi pasiecznej, która służy wielu pszczelarzom w całej Polsce po dzień dzisiejszy.
Razem z żoną prowadzimy 200-pniową pasiekę wędrowną.

Wiedza moich rodziców służy nam nieustannie.
Mimo upływającego czasu wspieramy się Ich ogromnym doświadczeniem, za wszelką cenę chcemy zachować renomę, którą Oni swoją ciężką pracą „budowali” latami.
Jednocześnie korzystając ze środków unijnych zależało nam na podniesieniu standardów uzyskanych przez nas produktów.

Obecnie zajmujemy się nie tylko produkcją miodu, wosku, propolisu, pierzgi i pyłku kwiatowego. Jesteśmy również:
– hodowcami matek pszczelich (tylko naturalnie unasiennionych)
– producentami odkładów
Nasze zaangażowanie w pszczelarstwo daje nie tylko nam, ale również naszym dzieciom wiele satysfakcji. W sezonie około 90 dniowym pszczoły pochłaniają niemal cały nasz czas…

Późną jesienią a potem zimą kiedy pszczoły przygotowane są już do zimowli organizujemy warsztaty w przedszkolach, szkołach podstawowych dla dzieci. Dzielimy się swoją wiedzą na temat życia i pracy pszczół oraz ich nieocenionego znaczenia w przyrodzie.
Nie bez znaczenia po dzień dzisiejszy cytuje się słowa jednego z najwybitniejszych naukowców i myślicieli naszych czasów Alberta Einsteina- „kiedy z powierzchni ziemi znikną pszczoły, to człowiekowi pozostaną już najwyżej cztery lata życia..”!!!